Wygraj bony, czyli Facebookowe wydarzenia

Co rusz dostaję od znajomych zaproszenia do udziału w wydarzeniach, gdzie rzekomo każdy wygrywa bony na zakupy w jakimś sklepie. Nie dziwiłoby mnie to, gdybym takie rzeczy dostawał od dzieciaków, ale wśród osób to rozsyłających te zaproszenia jest rzesza osób dorosłych. Wszystkie te wydarzenia to jeden wielki pic na wodę i wystarczy tylko 5 minut, aby się o tym przekonać. Jednakże wiele osób w to naiwnie wierzy nie zdając sobie sprawy z konsekwencji udziału w takich „wydarzeniach”.

Powyżej prezentuje przykładową stronę wydarzenia podczas, którego każdy zapisany dostanie bon na darmową wyżerkę w jednej ze znanych sieci restauracji. Przyjrzyjmy się uważnie tej stronie. Jak widać prawie 70 000 osób zadeklarowało się, że wykonało 3 kroki umieszczone w opisie.

Na początku sprawdźmy kto organizuje to wydarzenie. W końcu warto sprawdzić wiarygodność osoby/firmy, która obiecuje, że każda osoba, która się zapisze otrzyma kupon. Wydarzenie zostało utworzone przez facebookową stronę pod tytułem „Jesz co chcesz„. Sprawdźmy zatem co na niej jest.

Już sama strona powinna wzbudzić podejrzenia. Strona posiada jedynie 290 fanów oraz jeden wpis. Nie ma również podanego żadnego właściciela strony. Spójrzmy na informacje podane o tej stronie.

Kolejne miejsce, w którym powinno nam się zapalić światełko. Brak adresu, telefonu, żadnych namiarów na firmę, do której możemy się zwrócić po nasz Bon. Przecież oni napisali, że każdy go dostanie!

Wróćmy jednak do strony wydarzenia. Kolejna podejrzana rzecz, to adres strony. Jaka firma organizująca konkursy korzysta z tinyurl.com, który pozwala skrócić lub ukryć prawdziwy adres strony WWW. Ponadto jeżeli ktoś pisze, że jeden z kroków otrzymania bonów to zaproszenie wszystkich znajomych, to też powód do zastanowienia nad jego wiarygodnością. No nic klikamy w link.

No strona na pierwszy rzut oka wygląda ok, ale spójrzmy na sam adres http://wygrajbon.pl/?cd=7253. Czemu ma taką dziwną końcówkę? Ale o tym za chwilę. Jednak zaraz! W wydarzeniu pisało, że bon jest do McDonald’a i KFC, a tutaj tylko TelePizza i Subway. Znów coś się nie zgadza. Ponadto w wydarzeniu było, że otrzymam bon, a tu, że mogę go wygrać. Otrzymać czy wygrać, co to za różnica, nie?
No dobra, chcę wygrać bon.

Ha muszę tylko wypełnić formularz. Łatwizna… Żadnych pytań konkursowych. Jednak już same zgody (zaznaczone na czerwono) znów powinny sprawić, że zapali się nam lampka.

Administratorami danych osobowych pozyskiwanych za pomocą niniejszego serwisu www.offersclick.plAcxiom Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Wołoskiej 3 oraz P4 Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Taśmowej 7, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS 0000217207, posiadającą numer NIP 951-21-20-077 oraz REGON 015808609, kapitał zakładowy w wysokości 48.456.500,00 zł („P4 Sp. z o.o.”)
Zostałem(am) poinformowany(a), że moje dane osobowe będą przetwarzane, w tym także udostępniane innym podmiotom, w tym dostawcom produktów i/lub usług oraz uznanym organizacjom społecznym i pozarządowym, zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów o ochronie danych osobowych w następujących celach:

przez Acxiom Polska sp. z o.o.: przeprowadzenie konkursu, rozwój produktów i usług, analiza i badania, marketing, integracja danych oraz aktualizacja i weryfikacja poprawności danych;

przez P4 sp. z o.o.: sprzedaż produktów i usług P4 sp. z o.o. i podmiotów współpracujących z P4 sp. z o.o. oraz w celu archiwizacji i prowadzenia działań marketingowych podejmowanych przez P4 sp. z o.o. samodzielnie lub we współpracy z innymi podmiotami.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach wskazanych powyżej przez P4 Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Taśmowa 7 oraz przez Acxiom Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Wołoska 3, w tym na udostępnianie moich danych w celach wskazanych powyżej.

Jednocześnie wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, przesyłanej na wskazane przeze mnie adresy elektroniczne od Acxiom Polska sp. z o.o. oraz P4 Sp. z o.o. a także innych podmiotów, które pozyskały moje dane od Acxiom Polska sp. z o.o. lub od P4 Sp. z o.o.

By wziąć udział w konkursie trzeba wyrazić obie zgody. Podkreśliłem co ciekawsze sformułowania. O co w gruncie rzeczy chodzi? Udostępniacie swoje dane osobowe tym dwóm firmom, które mogą je później oddawać, a raczej sprzedawać innym firmom. Jeżeli wasza skrzynka mailowa lub skrzynka na listy zostanie zbombardowana różnymi reklamami, to nic złego się nie dzieje, bo w końcu pozwoliliście na to.

No nic, ale dostanę przynajmniej bon na 500 zł i się najem. Nic bardziej mylnego. Przeczytajmy regulamin, który również zaakceptowaliśmy. W sekcji III. Nagrody w Programie mamy:

1. W Programie przewidziana jest jedna nagroda wg. wyboru zwycięzcy z listy zamieszczonej poniżej:

(…)

16) 500 zł do wydania w sieciach restauracji Subway, Telepizza

No w sumie nagroda jest na liście, ale sekcja IV. Przyznawanie nagród jest znacznie ciekawsza:

1. Nagrody określone w pkt III.1. zostaną przyznane respondentom wyłonionym w drodze losowania sposród osób, które spełniły warunki uczestnictwa w Programie określone w niniejszym Regulaminie i których dane zostały zarejestrowane w systemie informatycznym Organizatora zgodnie z punktem II.2.

To nie każdy otrzymuje bon? Tylko jest jakieś losowanie? Hola, hola a na stronie wydarzenia na Facebooku było napisane, że każdy. Skoro piszecie, że każdy to teraz się z tego musicie wywiązać!

Nic bardziej mylnego. Fałszywa strona założona na Facebooku, zapewnienie, że każdy otrzyma bon, ukryty prawdziwy adres strony poprzez skrócenie linku, tzw. ref link (chodzi o końcówkę, czyli ?cd=7253) w prawdziwym adresie strony wskazują na to, że to nie firma organizująca konkurs Was zrobiła w bambuko, ale ktoś kto bierze udział w ich kampanii reklamowej i zarabia na każdym formularzu 1,70 zł. Teraz przemnóżcie sobie 60 tysięcy osób razy 1,7 zł. Nieźle zarobił na Was, a co wy z tego będziecie mieli? Tonę spamu w postaci niechcianych ofert handlowych w skrzynce na listy jak i w skrzynce mailowej.

No w sumie możecie mieć jeszcze nadzieję, że Was wylosują i dostaniecie ten bon. Ale jak mawiają „Nadzieja matką głupich”.

Leave a Comment

sixteen − six =