Wędrówka szlakiem fortecznym cz. I

Dzisiaj postanowiłem udać się na wędrówkę szlakiem fortecznym. Toruń kiedyś był twierdzą. Jest to jeden z najpotężniejszych systemów fortyfikacyjnych w Polsce, który został wybudowany przez Prusaków pod koniec XIX wieku. Toruń wówczas leżał przy granicy z Rosją, a wzniesione fortyfikacje miały na celu obronę wschodniej granicy Prus.

Swoją wędrówkę rozpocząłem od Parku Miejskiego, który jest najstarszym i największym parkiem w mieście. Został założony w tylu angielskim w 1817 roku, a obecnie zajmuje powierzchnię około 25 hektarów. Oznaczenie szlaku w samym parku jak i poza nim było dobre i szybko można było dojść do pl. gen. pilota S. Skalskiego.

Przed samym placem znajdowała się pierwsza część Fortu IX Bolesława Chrobrego, która należy do jakiegoś prywatnego przedsiębiorstwa. Trochę dalej naprzeciwko powstającego centrum handlowego Toruń Plaza znajdują się główne zabudowania forteczne. Fort ten należy również do prywatnej firmy i widać, że trwają tam prace remontowe. Teren ten może być atrakcyjny pod handel i usługi zważając, że naprzeciw powstaje centrum handlowe.

Sam fort był pośrednim fortem artyleryjskim, powstał w latach 1882-84 na planie pięciokąta.  Fort posiada dwukondygnacyjne koszary oraz tzw. suchą szosę. Niestety w związku z budową centrum handlowego zaczęły się problemy z znalezieniem oznakowania szlaku i tak doszedłem do skrzyżowania Szosy Okrężnej i Gagarina. Tam widać było bar, który umieszczony został w pofortecznych zabudowaniach, które musiały należeć do fortu VIII Króla Kazimierza Wielkiego. Całe szczęście, że miałem przy sobie mapę i po kilkunastu minutach udało mi się odnaleźć szlak.

Do końca nie udało mi się natrafić na zabudowanie fortu VIII. Znalazłem jedynie jego fragment, który był zalany, widocznie przez ostatnie deszcze. Uniemożliwiło mi to zejście na dół w celu przyjrzenia się im bliżej. Również bujna roślinność nie pomagała w odnalezieniu fortyfikacji. Po powrocie do domu wiem, że nie znalazłem wszystkich zabudowań tego fortu i zamierzam tam wrócić. Sam fort był fortem piechoty i powstał w latach 1888-90 na planie trapezu.

Ogólnie oznaczenie szlaku prowadzące do fortu VIII i VII było masakryczne. Na rozdrożach nie było oznakowań szlaku i często szedłem na „czuja” wspomagając się mało dokładną mapą. Za resztkami fortu znalazłem też jeszcze trochę zabudowań do niego należących. Jednak wszystko było zamurowane i nie można było nigdzie zajrzeć.

W taki sposób dotarłem do Aeroklubu Pomorskiego. Ogólnie pogoda była bardzo ładna i ciągle nade mną startowały samoloty z zaczepionymi szybowcami.

Jednak moim ostatnim celem na dziś było zlokalizowanie fortu VII Tadeusza Kościuszki. Oczywiście znowu można było mieć wiele życzeń do sposobu oznakowania szlaku. Jednak wkrótce natrafiłem na pierwsze zabudowania forteczne należące prawdopodobnie do jakiegoś prywatnego przedsiębiorcy.

Fort VII jest Miejscem Pamięci Narodowej i w sumie najciekawszym obiektem spośród tych trzech jakie udało mi się odwiedzić. W czasie II wojny światowej fort ten był siedzibą gestapo i to tutaj mordowano mieszkańców Torunia. Do samego fortu można łatwo dojechać samochodem, a do dzisiaj widoczne są dziury po kulach na tzw. Ścianie Śmierci, gdzie rozstrzeliwano więźniów.

Fort można obejść wokół i dokładnie obejrzeć. Powstawał w latach 1879-83 i był fortem artyleryjskim. Niestety publiczny dostęp do obiektu nie oszczędził go przed dewastacją. W niektórych miejscach można zobaczyć ile wynosiła grubość ścian, widać do zresztą na niektórych zdjęciach. W taki sposób zakończyłem swoją niedzielną wędrówkę.

Leave a Comment

1 × 4 =