Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach

Sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach odwiedziłem pierwszy raz jako dziecko w ramach jednej ze szkolnych wycieczek. Pamiętam las, a w nim małą rotundę przykrytą stożkowym dachem. Weszliśmy do niej i były w niej schody, które prowadziły nas wgłąb ziemi.

Sztolnia Czarnego Pstrąga znajduje się w tarnogórskim parku Repeckim znajdującym się przy ul. Śniadeckiego. Sztolnia czynna jest cały rok, turyści indywidualni mogą ją zwiedzać jedynie w weekendy w godzinach zależnych od pory roku (więcej tutaj).

Sztolnia Czarnego Pstrąga to unikalny, 600 metrowy fragment sztolni „Fryderyk” z XIX wieku, która miała odwadniać tarnogórskie podziemia. Zwiedzanie sztolni odbywa się ruchem wahadłowym pomiędzy dwoma szybami: szybem „Ewa” a szybem „Sylwester”. W sztolni znajduje się stała temperatura wynosząca około 10 stopni Celcjusza.

Szyb „Ewa” powstał w 1826 r. i posiada 20 metrów głębokości, natomiast szyb „Sylwester” dwa lata później (1828 r.) i posiada 30 metrów głębokości. Dla zwiedzających udostępniony został 600 metrowy fragment starej sztolni właśnie pomiędzy tymi dwoma szybami. Zwiedzanie sztolni „Czarnego Pstrąga” odbywa się za pomocą łodzi z przewodnikiem, który pcha łodzie oraz opowiada o sztolni.

Płynąc wśród miotających lamp karbidowych obserwujemy ociosy skał z rowkami, będącymi śladami po otworach strzałowych. Środkami strzelniczymi wykorzystywanymi w tamtych czasach był proch czarny – materiał wybuchowy, słoma – lont, glina – przybitka. Szerokość chodnika sztolniowego wynosi od 1,20 do 2,50 metra,  a wysokości od 2,20 do 4,00 m, natomiast głębokość od 0,70 do 1,00 m wody.

Zdjęcia pochodzą ze strony www.kopalniasrebra.pl.

Leave a Comment

20 − 7 =