Kopania srebra Tarnowskich Górach

Jak już wspominałem w ramach kampanii promującej województwo śląskie pod hasłem „Industriada” opiszę kilka miejsca wartych odwiedzenia, a znajdujących się na Szlaku Zabytków Techniki. Tarnowskie Góry to miasto w województwie śląskim, w aglomeracji śląskiej, które posiada ciekawy dworzec kolejowy, przypominający trochę ten, który był przed wojną w Raciborzu. Niedaleko Tarnowskich Gór jest Brynek z przepięknym pałacem należącym niegdyś do rodu Donnersmarcków. Ród ten posiadał również pałac w Krowiarkach, który jest tak bliski memu sercu. Jednak nie o tym chciałem pisać. W Tarnowskich Górach znajduje się również kopalnia srebra i sztolnia Czarnego Pstrąga, którą przed laty jako małe dziecko miałem możliwość odwiedzić.Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach znajduje się przy ul. Szczęść Boże 81. Można ją zwiedzać codziennie od 9.00 do 15.00 (w wakacyjne weekendy do 17.00). Na powierzchni znajduje się Muzeum Górnictwa i Skansen Maszyn Parowych. Do zwiedzania pod ziemią jest fragment kilkudziesięciokilometrowych wyrobisk, chodników i sztolni.

Do podziemnego świata zjeżdżamy 40 metrów dół klatką szybową w szybie „Anioł”. To właśnie tutaj rozciąga się 1740 metrowa trasa, którą będziemy zwiedzać. Kierujemy się chodnikiem „Staszica” do pierwszej komory zwanej „Srebrną”. Ma ona500 metrów kwadratowych i utrzymana jest w stanie pierwotnym. Można również zobaczyć tutaj odtworzone stanowisko pracy gwarków wraz z narzędziami i urobioną rudą ołowiową. W komorze tej zachowany jest bardzo dobrze jej strop utworzony z wykorzystaniem obudowy kotwowej. W głębi komory widzimy małe jeziorko oraz zachowane pozostałości galeny.

Po wyjściu z komory „Srebrnej” udajemy się chodnikiem do kolejne, zwanej „Zawałową”. Sama nazwa potrafi przyprawić o zawał, gdyż mam małe zapędy klaustrofobiczne. W wyrobiskach chodnikowych prowadzących do tej komory możemy dostrzec narzędzia gwarków. Komora „Zawałowa” posiada 1500 metrów kwadratowych powierzchni i można w niej dostrzec duże głazy dolomitu. Niegdyś znajdowały się one na stropie, jednak w wyniku sił górotworu obsunęły się tworząc zawał, stąd nazwa komory. W centrum komory zobaczyć możemy drewniane wózki z końca XVIII wieku załadowane urobkiem. W przedniej części komory widoczny jest lej krasowy w kształcie dzwonu o średnicy 9 metrów i nieznanej dotąd głębokości.

Wychodząc z komory „Zawałowej” mijamy figurę św. Barbary, która jak wiemy jest patronką górników. Przechodzimy przez starą prochownię niskim chodnikiem do komory „Niskiej”. Przechodzimy również pod nadsięwłomem, a następnie mijamy źródełko z krystalicznie czystą wodą.  Znajdujemy się w komora „Niskiej”, która jest największa spośród dostępnych do zwiedzania i posiada 2000 metrów kwadratowych. Mimo to jest bardzo niska, gdyż posiada jedynie metr wysokości.

Następnie kierujemy się do zasypanego szybu „Szczęść Boże”, w którym możemy zobaczyć zawieszony kubeł wyciągowy. W głębi znajdują się stare wyrobiska, a poniżej nich jest chodnik wodny. W podszybiu szybu „Szczęść Boże” widzimy kolejne wózki.

Schodzimy poniżej, ab dotrzeć do przystani chodnika wodnego. Następnie płyniemy łodziami 270 metrów do kolejnego szybu zwanego „Żmiją”. Głębokość chodnika wodnego sięga około 80 cm, więc utopienie nam nie grozi. Temperatura wody  to około 7 stopni Celcjusza, podobno panuje tutaj zawsze niska temperatury, gdyż szyb„Żmija” był szybem wentylacyjnym.

Od szybu „Żmija” podążamy dalej pieszo chodnikami z XVIII i XIX wieku do podszybia szybu „Anioł”. Dochodzimy do chodnika Garusa, a przechodzimy chodnikiem „Obejście” wykonanym podczas rekonstrukcji Kopalni Zabytkowej. Pokazuje on kilka rodzajów współczesnej obudowy chodnikowej:  łukowej, prostokątnej i murowanej.

Następnie idziemy chodnikiem transportowym aż do podszybia szybu „Anioł”, gdzie wydostajemy się na powierzchnię.

Zdjęcia pochodzą ze strony www.kopalniasrebra.pl

Leave a Comment

2 × 3 =