Uruchomiono „wersje przejrzane” w polskojęzycznej Wikipedii

Autor: Arkadiusz Tobiasz 18 listopada 2008

Stało się, w końcu uruchomiona na Wikipedii wersje przejrzane. Cały mechanizm polega na tym, że edycje anonimowych użytkowników lub użytkowników ze zbyt krótkim stażem muszą zostać zaakceptowane przez „zaufanych” użytkowników, tzw. Redaktorów, a do czau akceptacji ich wersja figuruje jako „szkic”, a nie artykuł. Miejmy nadzieję, że nowe rozwiązanie się sprawdzi i ograniczy wandalizmy na Wikipedii. A oto treść komunikatu na Wikipedii:

Dnia 17 listopada 2008 w polskojęzycznej Wikipedii uruchomiono mechanizm „wersji przejrzanych”. Pozwoli on w dużym stopniu ograniczyć skutki wandalizmów w Wikipedii.

Wszystkie edycje wprowadzone przez użytkowników anonimowych lub o zbyt krótkim stażu będą musiały być przejrzane i zaakceptowane przez zaufanego redaktora zanim będzie je mogła obejrzeć szeroka publiczność, czyli użytkownicy, którzy korzystają z Wikipedii bez logowania się do serwisu.

Wersje przejrzane są odpowiedzią na problem tzw. wandali, czyli nieodpowiedzialnych użytkowników. Ponieważ Wikipedię może edytować każdy, niestety zdarzają się zmiany wprowadzane złośliwie lub dla zabawy. Część wandalizmów wyłapywanych jest automatycznie (zajmuje się tym specjalny program – bot), ale inne muszą być wycofywane ręcznie.

Wprowadzenie wersji przejrzanych oznacza, że przygodny czytelnik bez zalogowania się do serwisu zobaczy ostatnią wersję przejrzaną artykułu, bez widocznych zmian wprowadzonych przez niezalogowanych lub początkujących użytkowników. Dostęp do hasła w wersji zmienionej (wersji nieprzejrzanej zwanej „szkicem”) będzie możliwy wraz z możliwością jej edycji po kliknięciu w odsyłacz.

Oznaczać artykuły jako „przejrzane” będą mogli wszyscy użytkownicy mający więcej niż 500 edycji, posiadający od co najmniej 90 dni konto w Wikipedii i spełniający inne formalne kryteria, na przykład brak wcześniejszych blokad.

System wersji przejrzanych funkcjonuje od połowy roku 2008 w niemieckojęzycznej Wikipedii i sprawdził się tam bardzo dobrze, przyczyniając się do podniesienia zaufania do wolnej encyklopedii sieciowej i zwiększenia jej wiarygodności. Ponadto system wersji oznaczonych, którego elementem są wersje przejrzane, funkcjonuje w różnych konfiguracjach w rosyjskojęzycznej Wikipedii oraz dwóch angielskojęzycznych projektach Fundacji Wikimedia: Wikibooks i Wikinews.

Wprowadzona zmiana powoduje, że Wikipedia pozostając nadal encyklopedią otwartą, w której każdy może dokonywać edycji, staje się bardziej godna zaufania. Należy jednak podkreślić, że wprowadzenie procedury akceptacji zmian ma służyć jedynie jako zapora przeciwko wandalizmom i stąd nie zapewnia merytorycznej poprawności artykułu np. pod względem weryfikowalności czy neutralności treści. Ocena merytoryczna artykułów jest celem kolejnego etapu zmian w Wikipedii polegającego na wprowadzeniu wersji „zweryfikowanych”, nad czym rozpoczęła się już debata wśród wikipedystów.

Podsumowując można śmiało stwierdzić, że zmiany są na tyle rewolucyjne, że o ile umownie oznaczymy dotychczasową Wikipedię wersją 1.0, to wersje przejrzane powodują skok do Wikipedii 1.5, natomiast wprowadzenie w przyszłości wersji zweryfikowanych (ocenionych merytorycznie przez fachowców z danej dziedziny wiedzy) będzie równoznaczne z Wikipedią w wersji 2.0.

Odpowiedz

 

Arkadiusz Tobiasz student Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego w Katowicach na specjalnościach informatyka ekonomiczna oraz rachunkowość. Więcej...

jQuery Validation i funkcja remote

Jakiś czas temu zwrócił się do mnie użytkownik z problemem. Chodzi o to, że korzysta on z pluginu walidacji jQuery, […]

Zend Framework: integracja z Uploadify

W tym wpisie postaram się przedstawić Wam w jaki sposób zintegrować skrypt Uploadify z Zend Frameworkiem. Dzięki temu będziemy mogli […]

Javascript: Czasowe wyświetlanie reklamy

Czasami chcemy, aby na pewnym elemencie naszej strony wyświetlała się reklama przez jakiś czas, a następnie zniknęła. W tym wpisie […]

Linux: backup wszystkich baz danych MySQL

Swego czasu pisałem o tym jak z poziomu konsoli można szybko i przyjemnie zrobić backup bazy MySQL. Wszystko jest ładnie […]