Jak zostałem wandalem na Wikipedii

Na polskiej wersji Wikipedii działam od blisko trzech lat z małymi przerwami. Nie zawsze zgadzałem się z zasadami panującymi w tym projekcie, czego dowodem jest założenie WikiProstestu czy przegrane przeze mnie RFC. Jednak po wielu odejściach zawsze mnie coś do Wikipedii ciągnęło i ciągnie. Obecnie posiadam ponad 15 tysięcy edycji, z czego ponad 11 tysięcy w przestrzeni głównej. Edytuję głównie artykuły z ekonomii oraz rozwijam te, które są związane z moim regionem. Dzisiaj jednak zostałem nazwany wandalem.

Cała speawa dotyczy artykułu „Gmina Rudnik” nad którym pracowałem przez ponad miesiąc. Jako zwieńczenie swojej pracy postanowiłem ten artykuł zgłosić jako popozycję Dobrego Artykułu. Pojawiło się kilka zastrzeżeń odnośnie artykułu, które zacząłem poprawiać. Między innymi pojawiły się dwa głosy sprzeciw za brak historii gminy. W związku z tym, że nie wiedziałem co tam za bardzo napisać postanowiłem nie umieszczać takiej sekcji. Skoro jednak brak jej był problemem, to postanowiłem ją dopisać. Edytowałem ten artykuł pisząc przez ponad pół godziny historię gminy Rudnik. Kiedy zakończyłem pracę i kliknąłem przycisk „Zapisz”, to pojawił się konflikt edycyjny, bowiem Kicior99 zmienił wcześniej treść artykułu. Szybko podejrzałem ostatnią zmianę w artykule i naniosłem ją na moją wersję, po czym przekleiłem zawartość mojej wersji do wersji z konfliktu i zapisałem zmiany. Nie zauważyłem jednak, że od czasu mojej edycji artykułu i pracy nad historią gminy, treść głównego artykułu zmieniła się dwa razy i przez przypadek zrevertowałem edycję JDavida. Kiedy dzisiaj zacząłem dopracowywać hasło przez przypadek w historii zmian, zobaczyłem opis zmiany poczyniony przez JDavida przy jednej z edycji, który brzmi: usunięcie wandalizmu ToAra” i w ten sposób zostałem przyrównany do pospolitego wandala, który edytuje hasła wpisując wulgaryzmy i inne nieencyklopedyczne treści.

Jakie z tego wnioski? Jako Wikipedysta z ogromnym stażem poprzez jedną edycję, która była wynikiem mojego błędu (nie jestem robotem) zostałem wandalem. Ciśnienie mi się dzisiaj podniosło i postanowiłem na jakiś czas odpocząć od projektu. Nieważne, że pewnie miano Dobrego Artykułu dla Gminy Rudnik przepadnie, no chyba, że ktoś wniesie poprawki do tego artykułu, w co wątpie.

Sama edycja JDavida mogłaby zostać uznana za wandalizm, bowiem usunął on wszystkie przypisy dotyczace szkół w tym artykule i tym samym pozbawił możliwości weryfikacji przez czytelnika czy owe szkoły istnieją naprawdę czy są wymysłem „wandala” o nicku ToAr. Po wielkiej batalii słownej z JDavidem zostałem przeproszony, jednak niesmak pozostał i teraz „boję się, że jak znów zacznę edytować artykuły, to zostanę zblokowany za wandalizm”. Takie nieprzemyślane działania doprowadzają do sytuacji, że wiele osób zniechęca się do projektu i odchodzi. Ja niestety jestem osobnikiem powracającym i po pewnym czasie wrócę znów do edytowania.

Comments

Wikipedia vs. Arnold Buzdygan | Arkadiusz Tobiasz

[…] sobie teraz myślę, że może ja powinienem pozwać Stowarzyszenie za nazwanie mnie wandalem function DodajGlos(ocena) { var req = mint.Request(ocena); […]

Reply

Leave a Comment

nineteen − 18 =