Hale Targowe: Racibórz

Od dawna interesuję się historią mojego miasta. Nieraz jak przechodzę ulicami Raciborza i zauważam jakąś ciekawą budowlę, to staram się poznać jej historię. Ostatnio przechodziłem przez plac Targowy, niedaleko kościoła św. Jakuba i zainteresowała mnie hala targowa, którą już nie raz widziałem. Jednak nie znałem jej historii. Takie hale nie trafiają się w każdym mieście

Wiedziałem, że tereny te były związane z klasztorem Dominikanów, który tam kiedyś istniał, a do dnia dzisiejszego przetrwał jedynie kościół św. Jakuba. Do końca jednak nie wiadomo czy ta budowla istniała za czasów przebywania tam zakonu Dominikanów.

Reklama Na BlogachTo jest artykuł komercyjny napisany dla serwisu Blogvertising.pl. Za zainteresowanie się programem zostanę wynagrodzony. Zgodnie z etyką blogvertisingu wyrażam własną opinię na temat opisywanego produktu.

W 1810 roku w wyniku sekularyzacji dóbr kościelnych, budynki klasztorne zostały zaadaptowane na koszary dla wojsk pruskich. Wiadomo, że istniały plany przeprowadzenia rozbudowy budynków klasztornych dla stacjonujących tam wojsk. Ostatecznie zabudowania jednak zostały rozebrane, a na ich miejscu wybudowano stajnie oraz ujeżdżalnie. Do dnia dzisiejszego przetrwała ujeżdżalnia, która dzisiaj pełni funkcję hali targowej oraz za halą targową, poniżej niszczejące ruiny stajni huzarskich.

Dzisiaj powstają hale stalowe w bardzo szybkim tempie przy znacznie niższych nakładach niż adaptowanie innych budynków na taki cel. Jednakże wszystkie hale według mnie powinny mieć swój urok.

Leave a Comment

2 × 2 =