Adobe Flex następcą Flasha?

Otóż odpowiedź brzmi nie, bowiem Adobe Flex postało aby umożliwić tworzenie bardziej zaawansowanych aplikacji webowym. We Flashu tworzenie trudniejszych i bardziej skomplikowanych aplikacji jest coraz trudniejsze i mniej wydajne, bowiem środowisko to pierwotnie zostało przygotowane do tworzenia animacji.

Adobe Flex umożliwia budowę nowoczesnych projektów webowych, które wykorzystują dynamicznie generowany jednoekranowy interfejs użytkownika. Związane jest to z nowy terminem dla projektów internerowych, tzw. RIA, Rich Internet Application, a aplikacje budowane w oparciu o założenia RIA charakteryzują się włąsnie jednoekranową prezentacją danych (nie trzeba przeładowywać zawartości ekranu podczas przeglądania aplikacji).

Adobe Flex dostarcza rozwiązania wspierające budowę graficznego interfejsu użytkownika. Flex wykorzystuje także MXML, który jest językiem opartym na XML, a charakteryzującym się stosunkowo prostą składnią. Język ten ułatwia generowanie i zarządzanie komponentami wizualnymi. Język ten nie jest jednak doskonały i posiada swoje braki, np. brak możliwości przetwarzania wprowadzonych danych. Tutaj na ratunek śpieszy ActionScript, który wypełnia te braki.

Niestety na polskim rynku brakuje polskojęzycznych podręczników do nauki i niewiele osób zajmuję się pisaniem aplikacji w tej technologii. Polecam również magazyn SDJ Extra – Adobe Flex zostań specjalistą RIA, w którym możecie znaleźć kilka ciekawych artykułów.

Leave a Comment

4 + 15 =