reCAPTCHA – ocal książki od zapomnienia

W ochronie przed spamem wielu webmasterów, w tym i ja korzystam z techniki CAPTCHA, który polega na przepisaniu kodu z obrazka  w odpowiednie pole np. przy dodawaniu komentarza. Ostatnio natrafiłem na ciekawą stronę reCAPTCHA dzięki wpisowi na pewnym blogu.

reCAPTCHA to darmowy system, który możemy zapontować na swojej stronie, forum czy blogu. Dlaczego warto zainstalować właśnie ten system na swojej stronie? Każdy użytkownik, który przepisuje słowo przy dodawaniu np. komentarza na blogu pomaga przenosić stare książki do formy elektronicznej. Jak? Tekst, który się pojawia do przepisania jest zeskanowanym fragmentem książki, które musi rozpoznać człowiek i je poprawnie przepisać.

Wiele stron korzysta z pomysłowego systemu reCAPTCHA i dzięki temu dziennie do postaci elektronicznej jest przenoszonych około 160 książek. Na stronie Webhosting.pl również możecie przeczytać artykuł o tym systemie.

Comments

Mori

Jeśli podoba Ci się reCAPTCHA – polecam zagrać na http://www.digitizethis.org/ =] Dzięki temu cały czas będziesz mógł dostawać nowe catpcha’e do przepisania i pomagać digitalizować książki – a przy okazji dobrze się bawić 😀

Reply
Arkadiusz Tobiasz

Tylko trzeba mieć jeszcze czas na granie 😉

Reply
Mori

No ale przecież nie musisz siedzieć dwóch godzin codziennie 😛 Wpadasz, robisz kilka, lecisz dalej =] Albo zostajesz, jak Cię wessało xD

Reply
Leopold

Czego to ludzie nie wymyślą 🙂

Reply

Leave a Comment

ten − 1 =